VRSTE BILjAKA ZAŠTIĆENE KAO PRIRODNE RETKOSTI

A. Odeljak Pteridophyta - papratnjače

    1. Familija Lycopodiaceae:
1) Lycopodium clavatum L. (prečica);
2) Lycopodium annotinum L. (lanjska prečica);
3) Diphasium complanatum (L.) Rothmaler (spljoštena prečica).

    2. Familija Equisetaceae:
1) Equisetum fluviatile L. (barski rastavić).

    3. Familija Sinopteridaceae:
1) Cheilanthes marantae (L.) (pljevika).*)

    4. Familija Adianthaceae:
1) Adianthum capillus veneris L. (gospina kosa, devojačka kosa).

    5. Familija Thelypteridaceae:
1) Thelypteris palustris (All.) H. P. Fuchs (barska paprat);
2) Thelypteris limbosperma (All.) H. P. Fuchs (gorska paprat).

    6. Familija Athyriaceae:
1) Matteucia struthiopteris (L.) Tod. (nojeva paprat). 

    7. Familija Aspidiaceae:
1) Dryopteris dilatata (Hoffm.) A. Gray. 

    8. Familija Marsileaceae:
1) Marsilea quadrofolia L. (četvorolisna vodena paprat, raznorotka);
2) Pilularia globulifera L. (loptarka). 

B. Odeljak  Gymnospermae - golosemenice 

    1. Familija Pinaceae:
1) Picea omorika Pančić (Pančićeva omorika, omorika);
2) Pinus peuce Gris. (molika);
3) Pinus heldreichii Christ. (munika);
4) Pinus mugo Turra (bor krivulj);
5) Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (Palasov bor). 

    2. Familija Cupressaceae:
1) Juniperus excelsa Bieb (divlja foja). 

    3. Familija Taxaceae:
1) Taxus baccata L. (tisa).

V. Odeljak  Angiospermae - srivenosemenice 

    1. Familija Salicaceae:
1) Salix rosmarinifolia L. (ruzmarinolisna vrba). 

    2. Familija Betulaceae:
1) Betula pubescens Ehrh. (maljava breza);
2) Alnus viridis (Chaix) DC. (žbunasta joha). 

    3. Familija Fagaceae:
1) Quercus pedunculiflora C. Koch (stepski lužnjak);
2. Quercus trojana Webb (makedonski hrast, crni cer). 

    4. Familija Santalaceae:
1) Comandra elegans (Rochel) Rchb. fil. (komandra)*. 

    5. Familija Chenopodiaceae:
1) Salicornia europea L. (solnjača, caklenjača);
2) Sueda pannonica G. Beck (panonska jurčica, panonska sueda);
3) Bassia sedoides (Pallas) Ascherson (bazija);
4) Salsola soda L. (solnjača). 

    6. Familija Caryophyllaceae:
1) Silene nikolicii (T. Wraber) Stevanović & Niketić (Nikolićev pucavac);
2) Silene viscosa (L.) Pers (lepljivi pucavac);
3) Silene multiflora (Waldst & Kit.) Pers. (mnogocvetni pucavac);
4) Silene echinata Otth (čekinjasti pucavac);
5) Gypsophila arenaria Waldst & Kit. (peščarski šlajer);
6) Dianthus trifasciculatus subsp. trifasciculatus Kit. (trocvetni karanfil);
7) Dianthus superbus L. (ibrišim karanfil)*);
8) Dianthus serotinus Waldst & Kit. (divlji karanfil);
9) Dianthus diutinus Kit. (peščarski karanfil). 

    7. Familija Nympheaceae:
1) Nymphaea alba L. (beli lokvanj);
2) Nephar lutea (l.) Sibth. & Sm. (žuti lokvanj). 

    8. Familija Ranunculaceae:
1) Eranthis hiemalis (L.) Salisb. (kukurjak, titra);
2) Aconitum anthora L. (nalep, jedić);
3) Aconitum variegatum L. subsp. nassutum (jedić);
4) Anemone apennina L. (apeninska breberina);
5) Anemone silvestris L. (šumska sasa, ovčje runo);
6) Pulsatilla pratensis (L.) Miller (livadska sasa);
7) Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wenderoth) Zamels (krupnocvetna sasa);
8) Pulsatilla montana (Hoppe) RChb. (planinska sasa);
9) Clematis alpina (L.) Miller (alpska pavit);
10) Adonis vernalis L. (gorocvet);
11) Ranunculus lingua L. (jezičasti ljutić);
12) Ranunculus ophioglossifolius Vill. (zmijski ljutić). 

    9. Familija Paeoniaceae:
1) Paeonia tenuifolia L. (uskolisni božur);
2) Paeonia mascula (L.) Miller (muški božur);
3) Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soo (banatski božur);
4) Paeonia peregrina Miller (kosovski božur). 

    10. Familija Papaveraceae:
1) Hypecoum inberbe Sibth. & Sm. (poljski kukurik). 

    11. Familija Brassicaceae:
1) Cardamine waldsteinii Dyer (Valdštajnova režuha);
2) Cardamine glandulifera O. Schvarz (žlezdasta režuha);
3) Fibigia clipeata (L.) Medicus (sijedac);
4) Lepidium cartilagineum subsp. crassifolium (Walst. & Kit.) Thll (slatinska gronica, panonska gronica);
5) Crambe tataria Sebeok (divlji karfiol, tatarsko zelje). 

    12. Familija Droseraceae:
1) Drosera rotundifolia L. (rosulja);
2) Aldrovanda vesiculosa L. (aldrovanda). 

    13. Familija Crassulaceae:
1) Umbilicus erectus DC. (pupkavica).

    14. Familija Rosaceae:
1) Spirea cana Walbst. & Kit. (siva suručica);
2) Spirea crenata L. (nazubljena suručica);
3) Potentilla palustris (L.) Scop. (barski petolist);
4) Pyrus nivalis Jacq (kasna kruška);
5) Pyrus alaeagrifolia Pallas (dafinolisna kruška),
6) Malus florentina (Zuccagni) C. K. Schneider (firentinska jabuka);
7) Crataegus heldreichii Boiss. (Heldrajhov glog);
8) Prunus laurocerasus L. (zeleniče, lovor višnja);
9) Prunus tenella Batsch (stepski badem);
10) Prunus fruticosa Pallas (stepska višnja). 

    15. Familija Fabaceae:
1) Laburnum anagyroides Medicus (zanovet);
2) Podocytisus caramanicus Boiss& Held. (zajčika);
3) Genista nissana S. Petrović (niška žutilovka);
4) Chamaecytisus purpureus (Scop.) Link (purpurna zanovet);
5) Astragalus dasyanthus Pall. (vunasti kozinac);
6) Astragalus excapus L. (bezstabovi kozinac);
7) Oxythropis pilosa (L.) DC. (maljavi kozinac);
8) Glycyrrihiza glandulifera Waldst. & Kit. (slatka trava);
9) Lathyrus pancicii (Jur. & Adam.) (Pančićev grahor);
10) Trifolium vesiculosum Savi (mehurasta detelina).*) 

    16. Familija Zygophylaceae:
1) Peganum harmala L. (zrneš, gorska ruta). 

    17. Familija Linaceae:
1) Linum perenne L. subsp. perenne (divlji lan);*)
2) Linum gallicum L. (francuski lan).*) 

    18. Familija Rutaceae:
1) Ruta graveolens L. (ruta). 

    19. Familija Aceraceae:
1) Acer heldreichii Orph. (planinski javor);
2) Acer intermedium Pančić (meklen, prelazni maklen). 

    20. Familija Aquifoliaceae:
1) Ilex aquifolium L. (zelenika, božikovina). 

    21. Familija Malvaceae:
1) Althaea vranjensis Diklic & Nikolic (vranjski slez). 

    22. Familija Thymeleaceae:
1) Daphne laureola L. (maslinica, lovorisni jeremičak). 

    23. Familija Trapaceae:
1) Trapa annosa M. Jankvić (moravski orašak);
2) Trapa longicarpa M. Janković (dugorogi orašak).
3) Trapa brevicarpa M. Janković (kratkorogi orašak). 

    24. Familija Hippuridaceae:
1) Hippuris vulgaris L. (borak, mačji rep). 

    25. Familija Apiaceae:
1) Bupleurum pachnospermum Pančić. (prorašaljka);
2) Cachrys alpina Bieb (kahris);
3) Seseli hippomarathrum Jacq. (devesilje). 

    26. Familija Pirolaceae:
1) Pirola rotundifolia L. (okruglolisna kruščica). 

    27. Familija Ericaceae:
1) Rhododendron ferrugineum L. (rđasti rododendron);
2) Calluna vulgaris (L.) Hull. (vres, vresak). 

    28. Familija Primulaceae:
1) Primula auricula L. (ušasti jaglac);
2) Soldanella dimoniei Vierh. (Dimonijeva pasvica);
3) Androsace mahima L: (mužica);
4) Androsace elongata L. (izdužena mužica);
5) Hottonia palustris L. (rebratica, vodena jagorčevina),
6) Lysimachia atropurpurea L. (crveni protivak). 

    29. Familija Plumbaginaceae:
1) Goniolimon collinum (Gris.) Boiss. (vražemil);
2) Plumbago europaea L. (blitvina, vranjemil). 

    30. Familija Oleaceae:
1) Forsythia europaea Degen & Bald. (evropska forzicija);
2) Fraxinus pallissae Willmott (dlakavi poljski jasen). 

    31. Familija Gentianaceae:
1) Blacksonia perfoliata (L.) Huds, subsp, perfoliata (salančić);
2) Blacksonia perfoliata (L.) Huds, subsp, serotina (Roch & Vollm) (salančić);
3) Swertia perennis L. (pikobojka);
4) Gentiana lutea subsp. symphiandra (Murb.) Hayek (balkanska lincura);
5) Gentiana acaulis L. (velemun, Kohova lincura);
6) Gentiana pneumonanthe L. (mala svećica).*) 

    32. Familija Menyanthaceae:
1) Menyanthes trifoliata L. (grčica, grki trolist). 

    33. Familija Boraginaceae:
1) Alkanna tinctoria (L.) Tausch (vučji jezik, crvena stežica);
2) Moltkia doerfleri Wettst. (Derflerovo lasnjiče);
3) Nonea pallens S. Petrovic (žuti samak, žuta srdovica);
4) Rindera umbellata (Waldst & Kit.) Bunge (šerpet). 

    34. Familija Solanaceae:
1) Scopolia carniolica Jacq. (bela bunika). 

    35. Familija Scrophulariaceae:
1) Wulfenia belcicii R. Lak. (vulfenija);
2) Digitalis viridiflora Lindley (zelenocvetni naprstak);
3) Rhinanthus borbasii (Doerfler) Soo (Borbašev šuškavac); 
4) Pedicularis palustris L. (barski ušljivac). 

    36. Familija Gesneriaceae:
1) Ramonda serbica Pančić (srpska ramondija);
2) Ramonda nathalie Pančić & S. Petrović. (Natalijina ramondija). 

    37. Familija Lentibulariaceae:
1. Pinguicula hirtiflora Ten. (mesnica, debeljača). 

    38. Familija Plantaginaceae:
1) Plantago schwarzenbergiana Schr. (Švarcenbergova bokvica). 

    39. Familija Lamiaceae:
1) Phlomis tuberosa L. (krtolasta gostanka);
2) Stachys milanii S. Petrović (Milanov čistac);
3) Stachys serbica Pančić (srpski čistac);
4) Nepeta rtanjensis Diklić & Milojević (rtanjska mačija metvica);
5) Salvia austriaca Jacq. (pamuk trava);
6) Salvia nutans L. (savijena žalfija),
7) Ajuga laxmanii (L) Benth. (Laksmanova ivica).*) 

    40. Familija Rubiaceae:
1) Galium kitaibelianum Shultes & Schultes fil. (Kitajbelov bročac). 

    41. Familija Dipsacaceae:
1) Cephalaria flava (Sibith. & Sm). Szabo (žuti praskoč);
2) Knautia pancicii Szabo (Pančićeva udobčica);
3) Succisa pratensis Moench (piskavac).*) 

    42. Familija Campanulaceae:
1) Campanula thyrsoides L. (žuti zvončić)

    43. Familija Asteraceae:
1) Helychrisum arenarium (L.) Moench (peščarsko smilje);
2) Leontopodium alpinum (L.) Cass. (runolist);
3) Achillea alexandri-regis Bornm. & Rudski (hajdučka trava kralja Aleksandra);
4) Artemisia pancicii (Janka) Ronninger (Pančićev pelen);
5) Doronicum hungaricum Rchb. fil. (mađarski veprovac);
6) Senecio pancicii (Jurišić) Adamović (Pančićeva žutenica);
7) Senecio umbrosus Waldst. & Kit. (žablja trava);
8) Cirsium brachycephalum Juratzka (slatinska palamida);
9) Cirsium heterotrichum Pančić (Pančićeva palamida). 

    44. Familija Hydrocharitaceae:
1) Stratiotes aloides L. (testerica). 

    45. Familija Juncaginaceae:
1) Triglochin maritima L. (morski trozubac). 

    46. Familija Liliaceae:
1) Veratrum album L. subsp. lobelianum (Bernh.) Rchb. (Lobelova bela čemerika).*)
2) Asphodeline lutea (L.) Rchb. (zlatoglav);
3) Bulbocodium versicolor (Ker-Gawler) Spreng. (šafranjika);
4) Gagea minima (L) Ker-Gawler (malo balonče);
5) Tulipa hungarica Borbas (đerdapska lala);
6) Tulipa scardica Bornm. (šarplaninska lala);
7) Fritillaria meleagris L. (košutica);
8) Fritillaria degeniana J. Wagne (Degenova košutica, Degenova kockavica);
9) Lilium martagon L. (šumski ljiljan);
10) Lilium jankae A. Kerner (Jankin ljiljan);
11) Scilla autumnalis L. (jeselja niksica, pozni zumbul).*) 

    47. Familija Alliaceae:
1) Allium atropurpureum Waldst. & Kit. (purpurnocrni luk);
2) Allium atroviolaceum Boiss. (tamni luk);*)
3) Allium fuscum Waldst. & Kit. (sivosmeđi luk);*)
4) Allium paniculatum L. (metaličasti luk).*) 

    48. Familija Amaryllidaceae:
1) Sternbergia colchiciflora Waldst. & Kit. (babaluška). 

    49. Familija Dioscoraceae:
1) Dioscorea balcanica Košanin (balkanska dioskorea). 

    50. Familija Iridaceae:
1) Iris arenaria Waldst. & Kit. (peščarska perunika);
2) Iris pumula L. (patuljasta perunika),
3) Iris spuria L. (zakržljala perunika);
4) Iris sibirica L. (sibirska perunika);
5) Iris aphyla L. (bezlisna perunika);
6) Gladiolus palustris Gaudin (barska gladiola);
7) Gladiolus imbricatus L. (crepasta gladiola). 

    51. Familija Poaseae:
1) Stipa pulcherrima C. Koch (kovilje).*) 

    52. Familija Araceae:
1) Acorus calamus L. (iđirot). 

    53. Familija Cyperaceae:
1) Cyperus pannonicus Jacq. (panonski slatinski šilj);
2) Cyperus serotinus Rottb. (kasna peronjika);
3) Cyperus longus L. (peronjika),
4) Carex limosa L. (oštrica tresavska). 

    54. Familija Orchidaceae:
1) Cypripedium calceolus L. (gospina papučica);
2) Limodorum abortivum (L.) Schwarz;
3) Spiranthes spiralis (L.) Schevall. (zasučica, zasučak);*)
4) Spiranthes aestivalis (Lam.) Rish (zasučak letnji);
5) Goodyera repens (L.) R. Br. (gudijera);
6) Dactyorhiza incarnata (L.) Soo (uskolisni kaćunak);
7) Dactylorhiza cordigera (Fries) Soo (tresavski kaćun);
8) Dactylorhiza majalis (Rshb.) Hunt & Summerh. (majski kaćun);
9) Orchis militaris L. (kaćun);
10) Orchis papilionacea L. (kaćunak crveni);
11) Orchis laxiflora Lam. (kaćunak veliki);
12) Orchis pallens L. (kaćunak žuti, jelenjak);
13) Orchis purpurea Huds. (kaćunak purpurni);
14) Orchis coriophora L. (kaćunak smrdljivi);
15) Orchis simia Lam. (kaćunak mali);
16) Orchis tridentata Scop. (kaćunak mali);*)
17) Himantoglossum hircinum (L.) Spreng. (smičak);
18) Herminium monorchis (l.) R. Br. (mačje uho);
19) Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (mirišljavi vranjak);
20) Leucorchis friwaldii (Hampe) Chult. (Frivaldijev vranjak);
21) Epipactis atrorubens (Hoffm.) Schult. (tamnocrvena kalužđarka);
22) Epipactis palustris (L.) Crantz (barska kalužđarka);
23) Ophrys sphegoides Miller (šarenbubac mali);*)
24) Ophrys apifera Huds. (pčelica);
25) Ophrys cornuta Steven (mačkovo uho);
26) Ophrys fuciflora (F. W. Schmidt) Moench (mačkovo uho);
27) Corallorhiza trifida Chatel (koralni koren);
28) Listera cordata (L.) R. Br. (srcasti čopotac). 

NAPOMENA:
Pojedine vrste na ovom spisku obeležene oznakom *) stavljene su pod zaštitu kao prirodne retkosti samo na području Vojvodine.

    Prilikom sravnjivanja originalnog teksta Uredbe o zaštiti prirodnih retkosti, objavljenoj u "Službenom glasniku Republike Srbije", broj 50 od 9. jula 1993. godine, uočene su tehničke greške, pa se daje

    Ispravka Uredbe o zaštiti prirodnih retkosti

Ispravka je objavljena u "Službenom glasniku RS", br. 93/93 od 16.11.1993. godine.
U Uredbi o zaštiti prirodnih retkosti ("Službeni glasnik RS", broj 50/93), u Spisku I - Vrste biljaka zaštićene kao prirodne retkosti, u odeljku V:
- tačka 6, podtačka 7), na kraju treba da stoji oznaka: "*)";
- tačka 7, podtačka 1), umesto reči "Nymphea "treba da stoji reč: "Nymphaea";
- tačka 11, podtačka 1), umesto reči "waldsteiniii" treba da stoji reč "waldsteinii"; a u podtački 3), umesto reči "clzpeata" treba da stoji "Clipeata";
- tačka 12, podtačka 2), umesto reči: "(aldrovanca)" treba da stoji reč: "(aldrovanda)";
- tačka 28, podtačka 2), umesto reči: "Soldanell" treba da stoji reč: "Soldanella";
- tačka 29, podtačka 2), umesto reči: "europea" treba da stoji reč: "europaea";
- tačka 30, podtačka 1), umesto reči: "Forsytia europeae" treba da stoji reč: "Forsythia europaea"; a u podtački 2) umesto reči "pallisiae" treba da stoji "pallissae";
- tačka 31, podtačka 1), umesto reči: "perfolisata" treba da stoji reč: "perfoliata";
- tačka 33, podtačka 2), umesto reči: "Miltkia" treba da stoji reč: "Moltkia";
- tačka 35, podtačka 2), umesto reči: "viridoflora" treba da stoji reč: "viridiflora";
- tačka 54, podtačka 17), umesto reči: "Himantoglowssum" treba da stoji reč: "Himantoglossum"; podtačka 21), umesto reči: "Leucorchis" treba da stoji reč: "Epipactis", podtačka 23) umesto reči: "aphegoides" treba da stoji reč: "sphegoides".

 
                                                                                                                                              

Uredba o zaštiti prirodnih retkosti
Spisak životinja zaštićenih kao prirodne retkosti


Naslovna strana