Пиротске новине,
24.07.2009.
Скијалишта на Бaбином зубу су еколошка катастрофа
Експедиција „Стара планина 2009” у организацији Научно - истраживачког друштва студената биологије „Јосиф Панчић” из Београда,...
као и Друштва младих истраживача института за географију „Бранислав Букуров” Природно математичког факултета из Новог Сад, окончана је у понедељак. У експедицији која је трајала чак 20 дана учествовало је око 120 студената биологије, екологије, географије и туризмологије из Ниша, Новог Сада, Крагујевца и Београда. Они су били подељени у неколико кампова на Старој планини (Дојакинци, Рсовци и Топли До), док је база истраживача била, као и прошле године у селу Темска.
Биолог др Мирослав Демајо из Београда, који је учествовао у експедицији и прошле године истиче да овакви кампови у многоме доприносе заштити Старе планине у целини.
– Ми смо уствари мања група ентузијаста која се бори за очување природе на Старој планини. Конкретно боримо се против превођења Топлодолске реке, али и скијалишта на Бабином зубу које представља једну еколошку катастрофу. Стара планина је пребогата ендемичним врстама биљака, животиња и птица, а скијалиште ће све то уништити. Мора се узети у обзир и будућност која долази, али и климатске промене. За овај део Србије сматра се да ће тим променама, односно отопљавањем бити мање кише, мање воде, а све већих врућина. Због тога је битно сачувати све еко системе, а нарочито шуме и изворе вода. Јабучко равниште је тренутно најугроженије. Ово подручје је тресетиште које служи као природни филтер атмосферских вода – истиче Демајо и додаје да на локацији темштичког слива постоји читав низ ендемичних биљака које у свом називу носе име „панчићи” и да су то све су то биљке које је на овом подручју открио велики научник Јосиф Пачић.