VRSTE ŽIVOTINjA ZAŠTIĆENE KAO PRIRODNE RETKOSTI

I. Klasa Molusca - mekušci 

    1. Familija Planorbidae (tanjirasti barski puževi):
1) Segmentina nitida. 

    2. Familija Vaertiginideae:
1) Vertigo angustior. 

    3. Familija Clausiliidae (vretenca):
1) Balea perversa. 

    4. Familija Unionidae (rečne školjke):
1) Unio crassus (rečna školjka). 

II. Klasa Araneidae - pauci 

    1. Familija Asauridae:
1) Dolomedes plantarius. 

III. Klasa Crustacea - ljuskari 

    1. Familija Astacidae (rečni rakovi):
1) Astacus astacus (rečni rak);
2) Austropotamobius pallipes. 

IV. Klasa Insecta - insekti 

    1. Familija Aeshnidae (vilini konjici):
1) Brashytron pratense. 

    2. Familija Libellulidae:
1) Leucorrhinia pectoralis;
2) Leucorrhinia dubia. 

    3. Familija Tettigoniidae:
1) Saga pedo. 

    4. Familija Myrmeleontidae (mravlji lavovi):
1) Myrmeleon formicarius (mravlji lav);
2) Palparis libelluloides. 

    5. Familija Ascalaphidae:
1) Ascalaphus macaronius. 

    6. Familija Carabidae (bauljari).
1) Calosoma sycophanta;
2) Calosoma inquisitor;
3) Proceeras gigas;
4) Carabus cancellatus;
5) Carabus ullrichi;
6) Carabus intricatus;
7) Carabus coriaceus;
8) Carabus violaceus. 

    7. Familija Coccinellidae (bubamare):
1) Adalia bipunctata;
2) Coccinalla sptempunctata;
3) Anatis ocellata;
4) Exhochomus quadpustulatus. 

    8. Familija Formicidae (mravi):
1) Myrmeca rufa (riđi, šumski mrav). 

    9. Familija Scarabaeidae:
1) Onthophagus turacatus;
2) Osmoderma eremita. 

    10. Familija Cerambycidae (strižibube):
1) Cerambyx cerdo;
2) Morimus funereus;
3) Rosalia alpina. 

    11. Familija Lucanidae:
1) Lucanus cervus (jelenak);
2) Oryctes nasiocornis (nosorog). 

    12. Familija Hesperidae:
1) Carterocephalus palaemon;
2) Heteropterus morpheus. 

    13. Familija Papilionidae (leptiri).
1) Papilio machaon (lastin repak);
2) Parnassius apollo;
3) Parnassius mnemosinae;
4) Zerynthia pollyxena (uskršnji leptir). 

    14. Familija Pieridae (kupusari):
1) Colias myrmedone. 

V. Klasa Agnatha - kolouste 

    1. Familija Petromyzonidae:
1) Eudontomyzon danfordi. 

VI. Klasa Pisces - ribe 


    1. Familija Accipenseridae (kečige):
1) Accipenser gueldenstaedti (ruska jesetra);
2) Accipenser sturio (atlantska jesetra);
3) Accipenser stellatus (pastruga). 

    2. Familija Clupeidae:
1) Alosa pontica;
2) Alosa caspia nordmani. 

    3. Familija Salmonidae (pastrmke):
1) Hucho hucho (mladica). 

    4. Familija Thymallidae (lipljeni):
1) Thymallus thymallus (lipljen). 

    5. Familija Umbridae (crnke):
1. Umbra crameri (crnka). 

    6. Familija Cyprinidae (šarani):
1. Gobio kessleri (banatska krkuša);
2) Rhodeus sericeus amarus (gavčica):*) 

    7. Familija Cobitidae (vijuni):
1) Cobitis aurata (balkanski vijun);
2) Misgurnus fossilis (čikov). 

    8. Familija Percidae (grgeči):
1) Zingel zingel (veliki vretenar);*)
2) Zingel streber (mali vretenar);*)
3) Gymnocephalus cernua (balavac).*) 

VII. Klasa Amphibia - vodozemci 

    1. Familija Salamandridae (daždevnjaci i mrmoljci):
1) Salamandra atra (crni daždevnjak);
2) Salamandra salamandra (šareni daždevnjak);
3) Triturus vulgaris (mali mrmoljak);
4) Triturus alpestris (planinski mrmoljak);
5) Triturus cristatus (veliki mrmoljak);
6) Triturus dobrogicus (podunavski mrmoljak);
7) Triturus carnifex (glavati mrmoljak);
8) Triturus karelinii (dugonogi mrmoljak). 

    2. Familija Discoglossidae (žabe mukači):
1) Bombina bombina (crvenotrbi mukač);
2) Bombina variegata (žutotrbi mukač).*) 

    3. Familija Bufonidae (žabe krastače):
1) Bufo viridis(zelena krastača);*)
2) Bufo bufo (obična krastača).*) 

    4. Familija Hylidae (žabe kreketuše):
1) Hyla arborea (kreketuša).*) 

    5. Familija Pelobatidae (žabe češnjarke):
1) Pelobates fuscus (obična češnjarka);
2) Pelobates syriacus balcanicus (balkanska češnjarka). 

    6. Familija Ranidae (prave žabe):
1) Rana arvalis (močvarna žaba);
2) Rana graeca (grčka žaba);
3) Rana dalmatina (šumska žaba);*)
4) Rana temporaria (žaba travnjača).*) 

VIII. Klasa Reptilia - gmizavci 

    1. Familija Testudinidae (kopnene kornjače):
1) Testudo graeca (grčka kornjača). 

    2. Familija Emydae (slatkovodne kornjače):
1) Emys orbicularis (barska kornjača). 

    3. Familija Lacertidae (pravi gušteri):
1) Algyroides nigropunctatus (ljuskavi gušter);
2) Lacerta praticola(šumski gušter);
3) Lacerta vivipara (planinski gušter);
4) Podarcis erhardii riveti (makedonski gušter);
5) Podarcis taurica (stepski gušter). 

    4. Familija Scincidae (rovaši):
1) Ablepharus kitaibellii (kratkonogi gušter). 

    5. Familija Colubridae (smukovi):
1) Coluber caspius (stepski smuk);
2) Elaphe longissima (stepski drvolaz);
3) Coronella austriaca (bakarna zmija);*)
4) Natrix natrix (obična belouška).*) 

    6. Familija Viperidae (ljutice):
1) Vipera berus (šarka);
2) Vipera ursinii (šargan): 

IX. Klasa Aves - ptice 

    1. Familija Gaviidae (severni gnjurci):
1) Gavia stellata (krivokljuni gnjurac);
2) Gavia arctica (obični gnjurac);
3) Gavia immer (veliki gnjurac);
4) Gavia adamsii (belokljuni gnjurac). 

    2. Familija Podicipedidae (gnjurci):
1) Podiceps griseigena (riđovrati gnjurac);
2) Podiceps auritus (zlatouhi gnjurac);
3) Podiceps nigricollis (crnovrati gnjurac);
4) Podiceps cristatus (ćubasti gnjurac);**)
5) Podiceps (Tachybaptus) ruficollis (mali gnjurac).**) 

    3. Familija Phalacrocoracidae (vranci):
1) Phalacrocorax pygmaeus (mali vranac);
2) Phalacrocorax carbo (veliki vranac).**) 

    4. Familija Pelecanidae (nesiti):
1) Pelecanus onocrotalus (ružičasti nesit);
2) Pelecanus crispus (kudravi nesit). 

    5. Familija Ardeidae (čaplje):
1) Botaurus stellaris (bukavac);
2) Ixobrychus minutus (čapljica);**)
3) Nycticorax nycticorax (gak);**)
4) Ardeola ralloides (žuta čaplja);
5) Bubulcus ibis (čaplja govedarka);
6) Egretta garzetta (mala bela čaplja);**)
7) Egretta alba (velika bela čaplja);
8) Ardea cinerea (siva čaplja);**)
9) Ardea purpurea (crvena čaplja). 

    6. Familija Ciconiidea (rode):
1) Ciconia ciconia (bela roda);
2) Ciconia nigra (crna roda). 

    7. Familija Threskiornithidae (ražnjevi):
1) Platelea leucorodia (kašikar);
2) Plegadis falcinellus (ražanj). 

    8. Familija Phoenicopteridae (plamenci):
1) Phoenicopterus ruber (plamenac). 

    9. Familija Anatidae (patke):
1) Cygnus olor (crvenokljuni labud);
2) Cygnus cygnus (žutokljuni labud);
3) Cygnus bewickii (crnokljuni labud);
4) Anser fabalis (guska ljigarica);**)
5) Anser brachyrhynchos (kratkokljuna guska);
6) Anser erytrophus (mala lisasta guska);
7) Anser anser (divlja guska);
8) Branta canadensis (kanadska guska);
9) Branta leucopsis (belolika guska);
10) Branta bernicola (grivasta guska);
11) Branta ruficollis (riđogrla guska);
12) Tadorna tadorna (šarena utva);
13) Tadorna feruginea (utva zlatokrila);
14) Anas strepera (patka čegrtuša);
15) Anas acuta (šiljkan);
16) Anas clypeata (patka kašikara);
17) Marmaronetta angusturostris (patka mramorka);
18) Netta rufina (prevez);
19) Aythya nyroca (patka crnka);**)
20) Aythya marila (morska crnka);
21) Aythya ferina (riđoglava patka);**)
22) Aythya fuligula (ćubasta patka);**)
23) Mergus merganser (veliki ronac);
24) Mergus serrator (srednji ronac);
25) Mergus albellus (mali ronac);
26) Bucephala clangula (patka dupljarica);**)
27) Clangula hyemalis (patka ledenjarka);
28) Somateria mollissima (gavka);
29) Melanitta nigra (crni turpan);
30) Melanitta fusca (baršunasti turpan);
31) Oxyura leucocephala (beloglava patka); 

    10. Familija Accipitridae:
1) Pernis apivorus (jastreb osičar);
2) Milvus milvus (riđa lunja);
3) Milvus migrans (crna lunja);
4) Haliaetus albacilla (belorepan);
5) Neophron percnopterus (bela kanja);
6) Gypaetos barbatus (bradan);
7) Gyps fulvus (beloglavi sup);
8) Aegypius monachus (crni strvinar);
9) Circaetus galicus (orao zmijar);
10) Circus cyaneus (eja močvarica);
11) Circus aeruginosus (poljska eja);
12) Circus macrourus (stepska eja);
13) Circus pygargus (eja livadarka);
14) Buteo buteo (mišar);
15) Buteo lagopus (gaćasti mišar);
16) Buteo rufinus (riđi mišar);
17) Accipiter brevipes (kratkoprsti kobac);
18) Accipiter gentilis (kokošar);*)
19) Accipiter nisus (kobac);
20) Hieraaetus pennatus (patuljasti orao);
21) Hieraaetus fasciatus (planinski orao);
22) Aquila rapax (stepski orao);
23) Aquila clanga (orao kliktaš);
24) Aquila pomarina (orao kliktavac);
25) Aquila heliaca (orao krstaš);
26) Aquila chrysaetos (suri orao). 

    11. Familija Pandionidae:
1) Pandion haliaetus (orao ribar). 

    12. Familija Falconidae (sokolovi);
1) Falco biarmicus (planinski soko);
2) Falco cherrug (stepski soko);
3) Falco peregrinus (sivi soko);
4) Falco rusticolus (severni soko);
5) Falco columbarius (mali soko);
6) Falco subbuteo (soko lastavičar);
7) Falco naumanni (belonokta vetruška);
8) Falco vespertinus (siva vetruška),
9) Falco tinnunculus (obična vetruška). 

    13. Familija Tetraonidae (tetrebovi):
1) Tetrao urogallus (veliki tetreb). 

    14. Familija Otidae (droplje);
1) Otis tarda (velika droplja);
2) Tetrax tetrax (mala droplja); 

    15. Familija Gruidae (ždralovi);
1) Grus grus (ždral);
2) Antropoides virgo (mali ždral). 

    16. Familija Rallidae (barske koke);
1) Rallus aquaticus (barski petlovan)
2) Gallinula chloropus (barska kokica);***)
3) Crex crex (prdavac)
4) Porzana porzana (barski petlić)**);
5) Porzana arva (mali barski petlić);
6) Porzana pusilla (patuljasti barski petlić). 

    17. Familija Haematopodidae (ostrigari):
1) Haematopus ostralegus (ostrigar). 

    18. Familija Recurvirostridae (sabljarke);
1) Himantopus himantopus (vlastelica);
2) Recurvirostra  avosseta (sabljarka). 

    19. Familija Burchinidae (noćni potrci):
1) Burchinus oedicnemus (noćni potrk). 

    20. Familija Glareoldae (zijavci):
1) Glareola pratinicola (zijavac). 

    21. Familija Charadriidae (vivci):
1) Charadrius dubius (obični žalar);
2) Charadrius hiaticula (veliki žalar);
3) Charadrius alexandrinus (morski žalar);
4) Charadrius morinellus (planinski žalar);
5) Pluvialus sqatarola (srebrni žalar);
6) Pluvialis apricaria (zlatni žalar);
7) Vanelus vanelus (vivak). 

    22. Familija Scolopacidae (šljuke):
1) Calidris canatus (velika prutka);
2) Calidris alba (bela prutka);
3) Calidris minuta (patuljasta prutka);
4) Calidris temminckii (mala prutka);
5) Calidris ferruginea (krivokljuna prutka);
6) Calidris alpina (crnotrba prutka);
7) Limicola falcinellus (pljosnokljuna prutka);
8) Philomachus pugnax (prudnik ubojica);
9) Lymnocryptes minimus (mala barska šljuka);
10) Gallinago media (velika barska šljuka);
11) Scolopax rusticola (šumska šljuka)***);
12) Limosa limosa (muljača);
13) Limosa lapponica(severna muljača);
14) Numenius phaeopus (mala carska šljuka);
15) Numenius tenuirostris (tankokljuna carska šljuka);
16) Numenius arquata (velika carska šljuka);
17) Tringa erithropus (crni prudnik);
18) Tringa totanus (crvenonogi prudnik);
19) Tringa stagnatilis (tankokljuni prudnik);
20) Tringa nebularia (zelenonogi prudnik);
21) Tringa ochropus (barski prudnik);
22) Tringa glareola (šumski prudnik);
23) Actites hypoleucos (polojka);
24) Arenaria interpres (polojka kamenjar);
25) Phalaropus lobatus (liskonoga šljuka);
26) Phalaropus fulicarius (pljosnokljuna liskonoga šljuka). 

    23. Familija Stercorariidae (pomornici):
1) Stercorarius pomarinus (pomornik);
2) Stercorarius parasiticus (grabljivi pomornik);
3) Stercorarius longicaudus (dugorepi pomornik);
4) Stercorarius skua (veliki pomornik). 

    24. Familija Laridae (galebovi):
1) Larus argentatus (srebrnasti galeb)***);
2) Larus ridibundus (rečni galeb);
3) Larus melanocephalus (crnoglavi galeb);
4) Larus minutus (mali galeb);
5) Larus canus (sivi galeb);
6) Rissa tridactyla (troprsti galeb). 

    25. Familija Sternidae (čigre):
1) Gelochelidon nilotica (debelokljuna čigra);
2) Sterna caspia (velika čigra);
3) Sterna sandvicensis (ćubasta čigra);
4) Sterna albifrons (mala čigra);
5) Sterna paradisaea (dugorepa čigra);
6) Sterna hirundo (obična čigra);
7) Chlidonias leucopterus (belolika čigra);
8) Chlidonias niger (crna čigra);
9) Chlidonias hybrida (belobrada čigra). 

    26. Familija Columbidae (golubovi):
1) Streptopelia decaocto (gugutka)***);
2) Columba oenas (golub dupljaš);
3) Columba livia (golub pećinar). 

    27. Familija Cuculidae (kukavice):
1) Cuculus canorus (obična kukavica);
2) Clamator glandarius (ćubasta kukavica). 

    28. Familija Strigidae (sove):
1) Tyto alba (kukuvija);
2) Otus scops (ćuk);
3) Bubo bubo (velika ušara);
4) Sturnia ulula (sova jastrebača);
5) Nyctea scandiaca (snežna sova);
6) Glaucidium passerinum (patuljasta sova);
7) Athene noctua (kukumavka);
8) Strix aluco (šumska sova);
9) Strix uralensis (dugorepa sova);
10) Asio otus (mala ušara);
11) Asio flameus (ritska ušara);
12) Aegolius funereus (gaćasta kukumavka). 

    29. Familija Camprimulgidae (legnjevi):
1) Caprimulgus europeus (leganj). 

    30. Familija Apodidae (pištare):
1) Apus apus (crna pištara);
2) Apus melba (bela pištara). 

    31. Familija Alcedidae (vodomari):
1) Alcedo atthis (vodomar). 

    32. Familija Meropidae (pčelarice):
1) Merops apiaster (pčelarica). 

    33. Familija Coraciidae (smrdivrane):
1) Coracias garrulus (smrdivrana). 

    34. Familija Upupidae (pupavci):
1) Upupa epops (pupavac). 

    35. Familija Picidae (detlići):
1) Jynx torquilla (vijoglava);
2) Picus canus (siva žuna);
3) Dryocopus martius (crna žuna);
4) Dryocopus syriacus (seoski šareni detlić);
5) Dryocopus medius (srednji šareni detlić);
6) Dryocopus minor (mali šareni detlić);
7) Dryocopus leucotos (planinski detlić);
8) Dryocopus lilfordi (beloleši detlić);
9) Picoides tridactylus (tropski detlić). 

    36. Familija Alaulidae (ševe):
1) Eremophila alpestris (ušata ševa);
2) Calandrella cinerea (kratkoprsta ševa);
3) Calandrella rufescens (stepska ševa);
4) Lullula arborea (šumska ševa);*)
5) Melanocorypha calandra (velika ševa);
6) Melanocorypha leucoptera (belokrila velika ševa). 

    37. Familija Hirundinidae (laste):
1) Riparia riparia (bregunice);**)
2) Hirundo rustica (seoska lasta);
3) Hirundo daurica (daurska lasta). 

    38. Familija Motacillidae (pliske):
1) Anthus camprestris (poljska trepetljika);
2) Anthus cervinus (riđogrla trepetljika). 

    39. Familija Bombycillidae (svilorepe):
1) Bombycilla garrulus (svilorepa). 

    40. Familija Cinclidae (vodenkosovi):
1) Cinclus cinclus (vodenkos). 

    41. Familija Prunellidae (popići):
1) Prunella collaris (planinski popić). 

    42. Familija Turdidae (drozdovi):
1) Turdus torquatus (kos ogrličar);
2) Turdus pilaris (drozd borovnjak);
3) Turdus viscivorus (drozd imelaš);
4) Monticola saxatilis (kos kamenjar);
5) Monticola solitarius (modrokos);
6) Luscinia svecica (modrovoljka);
7) Luscinia luscinia (veliki slavuj);
8) Saxicola rubetra (obična travarka)*);
9) Saxicola torquata (crnoglava travarka);
10) Phoenicurus phoenicurus (obična crvenrepka). 

    43. Familija Sylviidae (grmuše):
1) Sylvia nisoria (pirgasta grmuša);
2) Sylvia hortensis (grmuša smokvarica);
3) Sylvia borin (velika grmuša);
4) Sylvia communis (obična grmuša);*)
5) Sylvia cantillans (grmuša crvenvoljka);
6) Sylvia melanocephala (crnoglava sredozemna grmuša);
7) Cettia cetti (svilasti cvrčić);
8) Cisticola juncidis (širokorepi cvrčić);
9) Locustella naevia (cvrčić trskar);
10) Locustella luscinioidaes (obični cvrčić);
11) Locustella fluviatilis (cvrčić potočar);
12) Aerocephalus melanopogon (ševarski crvčić);
13) Aerocephalus scirpaceus (trstenjak cvrkutić);**)
14) Aerocephalus paludicola (stepski trstenjak);
15) Hippolais pallida (sivi voljić);
16) Hippolais icterina (žuti voljić);
17) Hippolais olivetorum (voljić maslinar);
18) Phylloscopus bonelli (zviždak);
19) Regulus ignicapillus (vatroglavi kraljić). 

    44. Familija Muscicapidae (muharice):
1) Ficedula parva (mala muharica);
2) Ficedula albicollis (belovrata muharica);
3) Ficedula semitorquata (istočna šarena muharica). 

    45. Familija Timalidae:
1) Panurus blarmicus (brkata senica). 

    46. Familija Paridae (senice):
1) Parus lugubris (velika siva senica);
2) Parus montanus (planinska siva stenica). 

    47. Familija Sittidae (brgljezi):
1) Sitta neumayer (brgljez lončar). 

    48. Familija Tichodromadidae (puzgavci):
1) Tichodroma muraria (puzgavac). 

    49. Familija Certhiidae (puzići):
1) Certhia familiaris (kratkokljuni puzić);
2) Certhia brachydactyla  (dugokljuni puzić). 

    50. Familija Remizidae (bele senice):
1) Remiz pendulinus (bela senica). 

    51. Familija Oriolidae (vuge):
1) Oriolus oriolus (vuga). 

    52. Familija Laniidae (svračci):
1) Lanius collurio (rusi svračak);
2) Lanius minor (sivi svračak);
3) Lanius senator (riđoglavi svračak);
4) Lanius excubitor (veliki svračak);
5) Lanius nubicus (dugorepi svračak). 

    53. Familija Corvidae (vrane):
1) Nucifraga caryocatactes (lešnjikara);
2) Pyrrhocorax pyrhocorax (crvenokljuna galica);
3) Pyrhocorax graculus (žutokljuna galica);
4) Corvus corax (gavran);***)
5) Corvus frugilegus (gačac).***) 

    54. Familija Sturnidae (čvorci):
1) Sturnus roseus (ružičasti čvorak). 

    55. Familija Passeridae (vrapci):
1) Petronia petronia (vrabac kamenjar);
2) Passer hispaniiolensis (španski vrabac);
3) Montifringilla nivalis (planinski vrabac). 

    56. Familija Fringillidae (zebe):
1) Carduelis spinus (čižak);
2) Serinus serinus (žutarica);
3) Loxia curvirostra (krstokljun),
4) Acanthis flamea (severna jurčica). 

    57. Familija Emberizidae (strnadice):
1) Emberiza cirlus (crnogrla strnadica);
2) Emberiza schoeniclus (barska strnadica);
3) Emberiza hortulana (vrtna strnadica);
4) Emberiza melanocephala (crnoglava strnadica);
5) Miliaria calandra (velika strnadica). 

X. Klasa Mammalia - sisari

    1. Familija Erinaceidae (ježevi)
1) Erinaceus concolor (jež). 

    2. Familija Soricidae (rovčice):
1) Sorex minitus (mala rovčica);
2) Sorex araneus (šumska rovčica);
3) Sorex alpinus (planinska rovčica);
4) Neomys fodiens (potočna rovčica);
5) Neomys anomalus (vodena rovčica);
6) Crocidura suaveolens (baštenska rovčica);
7) Crocidura leucodon (poljska rovčica). 

    3. Familija Talpidae (krtice):
1) Talpa europaea (obična krtica);
2) Talpa caeca (slepa krtica);
3) Talpa romana (šarplaninska krtica). 

    4. Familija Rhinolophidae (šišmiši potkovičari):
1) Rhinolophus barbastellus (širokouhi ljiljak);
2) Nyctalus leisleri (Mali večernji ljiljak);
3) Nyctalus noctula (rani večernji ljiljak);
4) Nyctalus lasiopterus (džinovski ljiljak);
5) Pipistrellus pipistrellus (patuljasti ljiljak);
6) Pipistrellus nathusii (hatuzijev patuljasti ljiljak);
7) Eptesicus nilssonii (severni ljiljak);
8) Eptesicus serotinus (veliki večernji ljiljak);
9) Miniopterus shreibersi (dugokrili ljiljak);
10) Myotis myotis (veliki ljiljak);
11) Myotis disicneme (barski ljiljak);
12) Myotis oxygnatyus (oštrouhi ljiljak);
13) Myotis capaccinii (dugonogi ljiljak);
14) Myotis daubentoni (vodeni ljiljak);
15) Myotis bechsteini (dugouhi ljiljak);
16) Myotis mystacinus (brkati ljiljak);
17) Myotis emarginatus (trobojni ljiljak);
18) Myotis nattereri (resasti ljiljak);
19) Vespertilio murinus (dvobojni ljiljak);
20) Plecotus auritus (riđi dugouhi ljiljak);
21) Plecotus austriacus (sivi dugouhi ljiljak). 

    6. Familija Sciuridae (veverice):
1) Sciurus vulgaris (veverica);
2) Spermoghylus citellus (tekunica). 

    7. Familija Arvicolidae (voluharice):
1) Clethrionomys glareolus (riđa šumska voluharica);***)
2) Dinaromys bogdanovi (krška voluharica);
3) Arvicola terrestris (vodena voluharica);*****)
4) Pitymys multiplex (zapadna podzemna voluharica);
5) Pitymys savii felteni (južna podzemna voluharica);
6) Microtus rossiameridionalis (južna poljska voluharica);
7) Microtus agrestis (močvarna voluharica);
8) Microtus guentheri (Ginterova voluharica);
9) Chionomys nivalis (snežna voluharica). 

    8. Familija Spalacidae (slepi kučići):
1) Spalax leucodon (slepo kuče). 

    9. Familija Muridae (miševi):
1) Micromys minutus (patuljasti miš);
2) Apodemys mystacinus (krški miš);
3) Apodemus microps (stepski miš);
4) Apodemus agrarius (prugasti miš)**);
5) Mus domesticus (metohijski kućni miš);
6) Mus hortulanus (metohijski humkaš)**). 

    10. Familija Muscardinidae (puhovi):
1) Myoxus glis (obični puh);
2) Muscardinus avellanarius (puh lešnikar);
3) Dryomys nitedula (šumski puh). 

    11. Familija Zapodidae (mišoliki skočimiši):
1) Sicista subtilis (skočimiš). 

    12. Familija Mustelidae (kune):
1) Putorius eversmanni (stepski tvor);
2) Vormela peregusna (šareni tvor);
3) Mustela nivalis (lasica);
4) Mustela erminea (hermelin);
5) Mustela lutreola (vidrica);
6) Lutra lutra (vidra);
7) Martes martes (kuna zlatica);*)
8) Martes foina (kuna belica);*)
9) Meles meles (jazavac);*) 

    13. Familija Canidae (psi):
1) Canis lupus (vuk)*) 

    14. Familija Felidae (mačke):
1) Felis lynx (ris);
2) Felis silvestris (divlja mačka).*)

NAPOMENA:
Pojedine vrste na ovom spisku stavljene su pod zaštitu kao prirodni rezervati samo na određenom području, odnosno delu područja Republike Srbije, i to:
1. Vrste obeležene oznakom*), stavljene su pod zaštitu samo na području Vojvodine.
2. Vrste obeležene oznakom**) stavljene su pod zaštitu na teritoriji Republike Srbije izuzev na području Vojvodine.
3. Vrste obeležene oznakom***) stavljene su pod zaštitu samo na području Kosova i Metohije.
4. Vrste obeležene oznakom****) stavljene su pod zaštitu samo u brdskoplaninskim područjima Republike Srbije.
5. Vrste obeležene oznakom*****) stavljene su pod zaštitu samo u planinskim područjima iznad 1000 metara nadmorske visine. 

Ispravka Uredbe o zaštiti prirodnih retkosti

U Spisku II - Vrste životinja zaštićene kao prirodne retkosti:
- pod I, u tački 1, podtačka 1), umesto reči: "Sementa" treba da stoji reč: "Segmentina";
- pod IV, u tački 13, podtačka 3), umesto reči: "mneposznae" treba da stoji reč: "mnemosinae";
- pod VI, u tački 1. umesto reči: "Accioenseridae", treba da stoji reč: "Accipenseridae", a u podtački 2) umesto reči "Accipense" treba da stoji reč: "Accipenser";
- pod VII, u tački 1, podtačka 1), umesto reči: "altra" treba da stoji reč: "atra";
- pod IX, u tački 5. podtačka 9), umesto reči: "Erdea" treba da stoji reč: "Ardea"; u tački 9. podtačka 2) umesto reči: "cygnuws" treba da stoji reč: "cygnus", podtačka 13) umesto reči: "ferruguinea" treba da stoji reč: "feruginea", podtačka 28) umesto reči: "Sometria" treba da stoji reč: "Somateria", u tački 10. podtačka 8) umesto reči: "Aegyius" treba da stoji reč: "Aegypius", u tački 16. podtačka 1) na kraju, oznaka: "***)" treba da se briše, podtačka 4) na kraju, treba da stoji oznaka: "**)", u tački 17. podtačka 1) umesto reči: "perrenne" treba da stoji reč: "perenne", u tački 18. umesto reči: "ostrigari" treba da stoji reč: "sabljarke", a podtačka 1) zamenjuje se podtač. 1) i 2) koje glase: "1) Himantopus himantopus (vlastelica); 2) Recurvirostra avosseta (sabljarka).", u tački 22. podtačka 5) umesto reči "gerruginea" treba da stoji reč: "ferruginea", podtačka 7) umesto reči: "Lamicola" treba da stoji reč: "Limicola", podtačka 8) umesto reči: "pugnex" treba da stoji reč: "pugnax", podtačka 11) umesto reči: "pljuka" treba da stoji reč: "šljuka" i na kraju oznaka "***)", u tački 23. podtačka 2) umesto reči: "Stercoparius" treba da stoji reč: "Stercorarius", u tački 24. podtačka 1) na kraju treba da stoji oznaka: "***)", podtačka 3) umesto reči: "melancoephalus" treba da stoji reč: "melanocephalus", u tački 25. podtačka 9) umesto reči: "belobrda" treba da stoji reč: "belobrada", u tački 26. podtačka 1) umesto reči: "Streptopella" treba da stoji reč: "Streptopelia" i na kraju oznaka: "***)", podtačka 2) umesto reči: "oeans" treba da stoji reč: "oenas", u tački 28. podtačka 4) umesto reči: "Surnia" treba da stoji reč: "Sturnia", u tački 29. umesto reči: "Caprimulgidare" treba da stoji reč: "Camprimulgidae", u tački 41. umesto reči: "Prumellidae" treba da stoji reč: "Prunellidae", u tački 42. na kraju podtačke 8) treba da stoji oznaka: "*)", u tački 43. na kraju podtačke 13) umesto oznake "*)", treba da stoji oznaka: "**)", u tački 49. podtačka 1) umesto reči: "gamiliaris" treba da stoji reč: "familiaris", u tački 51. umesto reči: "Iriolidae" treba da stoji reč: "Oriolidae", u tački 55. podtačka 2) umesto reči: "Pasrer" treba da stoji reč: "Passer";
- pod X, u tački 1. podtačka 6) umesto reči: "sauveolens" treba da stoji reč: "suaveolens", u tački 4. podtačka 12) umesto reči: "oxzgnathus" treba da stoji reč: "oxygnathus", u tački 7. podtačka 6) umesto reči: "rossiaemeridionals", treba da stoji reč: "rossiameridionalis", podtačka 8) umesto reči: "Guentheri" treba da stoji reč: "guentheri", u tački 9. podtač. 3) i 4) umesto reči: "Apodemys" treba da stoji reč: "Apodemus", a na kraju podtač. 4) i 6) treba da stoji oznaka: "**)", u tački 12. podtačka 9) umesto reči: "Meoles meoles" treba da stoje reči: "Meles meles" i u tački 13. podtačka 1) na kraju, treba da stoji oznaka: "*)".
- Iz Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo
 
                                                                                                                                              

Uredba o zaštiti prirodnih retkosti
Spisak biljaka zaštićenih kao prirodne retkosti


Naslovna strana