Pobedin Veliki put 2004.

Najviši vrh Ukrajine Goverla (2061m)
i Evrope - Elbrus (5642m)


- treći deo -

  02.07.04.

    Posle doručka pokupili smo stvari koje smo spremili prethodne večeri i terenskim vozilima sišli do platforme koja je naše stvari spustila do autobusa. Odvezli smo se do mesta Tirniauz gde smo prijavili ekspediciju, nabavili nešto hrane i vode a zatim dalje do stanice Azau (2350m).

    Gondolama (u koju stane 20-ak ljudi) se penjemo do visine od 3050 m svi već sa zaštitnim naočarima i večitim snegom pod nama. Presedanjem iz gondole u gondolu stižemo do stanice Mir na 3500m. 
Ka stanici Mir

Pogled na Elbrus sa stanice Mir
Iz baznog logora sa visine 3850m (Garabaši)
  Jednosedežnica je sledeće što će nas sa rancima u krilu prebaciti do tačke Garabaši na 3850 m. Temperatura je oko -5 stepeni, a vedro nebo obećava lepo vreme i sutra. Pogled je bio veličanstven. Okruženi snežnim vrhovima koji blistaju na popodnevnom suncu. 20-ak metara više, na levoj strani lednika Mali Azau, postavili smo bazni logor  - a javile su se i prve glavobolje. Usledila je aklimatizacija spuštanjem do stanice Mir i povratak do logora.
  Nebo i retki oblaci poprimili su rumenu boju zaslugom zalazećeg sunca a mi smo se "uvukli" u šatore, pitajući se kako će sve ovo da izgleda dalje.
I bazni logor pod Elbrusom, 3850m
Kako do vode? (Garabaši)
"Burići", kontejneri na Garabašiju -3850m
  03.07.04.
    Cele noći je duvao jak vetar doprinoseći osećaju hladnoće. Pred zoru je prestao da duva, a po izlasku iz šatora videlo se da je palo i nešto novog snega. Glavobolja usled visine i manjka kiseonika u šatoru nije nam pokvarila dobro raspoloženje.


Posle tople supe i kafe, već šta je kome prijalo, usledio je aklimatizacioni uspon. Nebo je beskrajno plavo, sunce prži i pored zaštitnih krema, naočari se ne skidaju do večeri. Uspon - blag. Koračamo polako i svi, manje-više, osećaju simptome usled visine u vidu glavobolje, mučnine, nedostatka kiseonika. Stižemo do Prijuta 11 (4200 m) i tu pravimo dužu pauzu. Još jednom nam doktorka proverava protok kiseonika u krvi i puls, a mi maksimalno izbegavamo svaki nagli pokret te se polako, uz uzimanje dosta tečnosti, vraćamo u normalu

Aklimatizacioni uspon do Prijut 11 (4200m)
Aklimatizacioni uspon do 4600m
Povratak sa aklimatizacionog uspona - sa 4600m

Odlučeno je da se krene dalje do Skale Pastuhova (4800 m). Povratak u bazni logor je jednako težak kao i uspon pa smo pri povratku, posle tople supe, uglavnom jedva dočekali da uđemo u šatore i "ušuškamo se". Vetar nas je obišao i dopustio da mirno spavamo u snegu te druge noći ispod Elbrusa.